Najlepsze sposoby na wędzenie kiełbasy - jak długo, w jakiej temperaturze?

Kiełbasy wędzone dostępne powszechnie w sklepach często zawierają sztuczne dodatki, które mają za zadanie wzmacniać ich smak. Jeśli zależy nam na pełnowartościowym, swojskim produkcie, najlepiej uwędzić mięso samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to trudne, trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad. Jakie są najlepsze sposoby wędzenia kiełbasy?

Wybór mięsa i drewna do wędzenia

Aby wędliny domowe smakowały idealnie, trzeba przygotować je z odpowiedniego mięsa, a także przy pomocy wysokiej klasy drewna. Domowa wędzona kiełbasa najczęściej przygotowywana jest z:

  • wieprzowiny,

  • wołowiny,

  • drobiu,

  • dziczyzny.

Mięsa można ze sobą łączyć w dowolnych proporcjach, jednak ważne, aby wybierać również nieco tłustsze kawałki. W kontekście drewna należy pamiętać, aby kiełbasę wędzić wyłącznie na tym, pochodzącym z twardych drzew liściastych bądź owocowych. Dobrze sprawdzi się drewno z lipy, jabłoni czy klonu.

W jakiej temperaturze wędzić kiełbasę?

Wędzenie kiełbasy odbywa się na kilka sposobów, w zależności od efektów, jakie chcemy osiągnąć. Pierwszym z nich jest wędzenie na zimno w temperaturze 15-24 stopni Celsjusza. Ta metoda wymaga posiadania specjalnej wędzarni, w której miejsce wędzenia znajduje się około 1,5 metra od ognia. Wędliny domowe można też przygotować na ciepło, w temperaturze 40-65 stopni Celsjusza. Wędzenie dymem odbywa się natomiast w temperaturze 22-45 stopni (dym ciepły) bądź 40-90 stopni (dym gorący). Ostatnim sposobem jest wędzenie na ciepło wraz z pieczeniem w temperaturze 50-90 stopni Celsjusza.

Jak długo trwa wędzenie kiełbasy?

Naturalnie wędzone wędliny przygotujemy w ciągu kilku godzin bądź kilkunastu dni, w zależności od sposobu wędzenia. Jeśli wędzimy na ciepło wraz z pieczeniem, cały proces trwa od 2 do 6 godzin, niemniej jednak tego typu produkt trzeba spożyć maksymalnie w ciągu kilku dni. Znacznie dłużej trwa wędzenie na zimno- od 3 do kilkunastu dni, lecz termin przydatności do spożycia jest w tym przypadku dłuższy. Kiełbasę wędzimy wtedy codziennie przez około 2 godziny.

Wędzenie kiełbasy w domowych warunkach - czy warto?

Wędząc kiełbasę na ciepło wraz z pieczeniem, możemy cieszyć się smakiem pysznego dodatku do pieczywa już w ciągu kilku godzin. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż zakup gotowych produktów z marketu, które często zawierają sztuczne substancje konserwujące. Niemniej jednak w przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na samodzielne wędzenie, warto wybrać delikatesy Magdy Gessler: https://delikatesy.ufukiera.pl/wedzarnia. Zakupimy tam najwyższej jakości kiełbasę, przygotowywaną zgodnie z tradycyjnymi recepturami.

Lubisz nas? Prosimy polub nasz fanpage:

 

Promocje w serwisie zostały zamieszczone przez redakcję serwisu Zakupywpromocji.pl na podstawie informacji i/lub materiałów opublikowanych przez podmioty, których promocje dotyczą. Logotypy, marki i nazwy produktów, które występują w portalu są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firm i do nich należą właściwe prawa autorskie. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu oraz zawartej w niej polityki prywatności. Kopiowanie treści z serwisu bez zgody redakcji zastrzeżone.

Jeżeli lubisz promocje, zapraszamy również do serwisów: Promocjewbankach.pl, gdzie znajdziesz wszystkie promocje bankowe oraz BlackFriday-CzarnyPiatek.pl, serwisu ze wszystkimi promocjami na Czarny Piątek.